Jak bezpiecznie jeździć rowerem?

autor: Michal |

Zachowania bezpieczeństwa jak i kultury jazdy wymaga się od wszystkich uczestników ruchu drogowego. Rowerzyści bardzo często poruszają się nie tylko po drodze, ale także i po chodnikach. Dlatego też należy pamiętać, że piesi powinny być traktowani priorytetowo. W typowo miejskich warunkach, w momencie ograniczonej przestrzeni do przejazdu, rowerzyści powinni odpowiednio wcześniej ostrzec idących przed nimi ludzi. W tym celu wykorzystuje się dzwonek.

Drugą rzeczą, o której rowerzyści powinni pamiętać, a o co najwięcej pretensji mają osoby jadące samochodem, to spowalnianie ruchu. Dlatego też, gdy tylko to możliwe powinno się wykorzystywać drogi rowerowe.

Rowerzysta powinien

  • Nosić ubrania odblaskowe i fluorescencyjne odpowiednie do pogody i pory dnia.
  • Starać się zawsze zakładać kask. W niektórych wypadkach pomagają one uniknąć urazu głowy.
  • Jeśli ma się zamontowane lusterko, zawsze sprawdzać czy nie za plecami nie pojawił się jakiś samochód lub czy nie szykuje się do zmiany kierunku jazdy
  • Zawsze odpowiednio wcześniej informować pozostałych użytkowników drogi o ewentualnej chęci skrętu w którąś ze stron. Nie robić nagłych, gwałtownych ruchów.
  • Zachować stałą czujność i ostrożność. Starać się myśleć z wyprzedzeniem przed ewentualną reakcją.

Rowerzysta nie powinien

  • Przyśpieszać i próbować wyprzedzać samochody ciężarowe na rogach skrzyżowań czy też łukach. Kierowcy mogą nie zauważyć rowerzysty.
  • Unikać częstego zbaczania na jedną bądź drugą stronę. Starać się jechać w linii prostej i korzystać ze ścieżek rowerowych
  • Unikać nadmiernej prędkości podczas jazdy za pojazdem. W momencie nagłego hamowania, łatwo o kolizje.
  • Starać się nie nakładać na rower obciążeń, które mogą wpływać na równowagę i środek ciężkości.
Cycle Don'ts At bends and corners of junctions, do not try to speed past a lorry or long vehicle when turning left, the driver may not have seen the cyclist approaching at the nearside. It can be very dangerous.
Cycle Don'ts Avoid swerving left and right on the road, ride in a straight line and use the cycle lanes.
Cycle Don'ts Avoid speeding behind a moving vehicle, if it brakes sharply there could be a collision.
Cycle Don'ts Avoid carrying any load that will affect your balance and centre of gravity.

Written by: Michal

4 komentarze

Rowereo

Bezpieczna jazda wymaga zaangażowania dwóch stron, a nawet trzech stron: użytkownika roweru, użytkownika samochodu i pieszego. W Polsce te 3 postaci nienawidzą się nawzajem. I co lepsze: jeśli jesteś rowerzystą nie lubisz samochodziarzy. Jak jesteś pieszym nie znosisz rowerzystów i fanów motoryzacji. A jak jesteś zmotoryzowany to nienawidzisz wszystkich trzech nacji 🙂

Reply
tepe

Dlaczego nikt nie pisze żeby zakładać do roweru lusterko wsteczne? Sam go używam i czuję się o wiele bezpieczniej, bo mam oczy na około głowy, nie bywam zaskakiwany przez tych, co z tyłu. Nie odwracam głowy żeby zobaczyć co za mną i tym samym nie wyjeżdzam w kierunku osi jezdni, nie narazając się na kolizję z wyprzedzającym mnie pojazdem.Lusterko to koszt ok. 15 zł, naprawdę warto. !!!

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading Facebook Comments ...