Przegląd roweru na wiosnę – zrób to sam!

autor: Patrycja |

Koniec zimy to początek sezonu rowerowego – czas wyjąć jednoślady z piwnicy i przygotować je do wiosny! Jak to zrobić? Koniecznie przeczytaj, aby nic nie umknęło Twojej uwadze – w końcu bezpieczeństwo na rowerze to podstawa!

Mycie i czyszczenie roweru

Pierwszą podstawową czynnością jest dokładne umycie i wyczyszczenie roweru. Nie jest to skomplikowane i nie wymaga użycia specjalnych środków – wystarczy wlać do wiadra ciepłą wodę i dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń . Jeżeli na rowerze znajdziesz zaschnięte błoto z poprzedniego sezonu – polej cały rower wodą i odczekaj kilkanaście minut, a następnie wytrzyj brud szmatką nasączoną wodą z płynem. Musimy pamiętać, żeby nie czyścić elementów takich jak łańcuch, korbowód i koronki wielotrybu – może to zniszczyć nasz rower.

jak przygotowac rower do sezonu

Sprawdzenie kół i opon

Kolejną czynnością jest sprawdzenie kół i opon. Jeśli w kołach pojawił się luz i nie są stabilne, jazda na rowerze może być niebezpieczna. W tym przypadku trzeba oddać rower do serwisu. W razie konieczności, należy dopompować opony (np. na stacji benzynowej). Zalecane przez producenta ciśnienie podane jest na zewnątrz każdej opony.

jak przygotowac rower do sezonu

Czyszczenie łańcucha

Specjalna uwaga wymagana jest podczas czyszczenia łańcucha. Pierwszym krokiem jest zdjęcie go roweru. Podstawa to dokładne wyczyszczenie starego smaru i większych zabrudzeń (np. benzyną ekstrakcyjną). Po czyszczeniu łańcuch należy odtłuścić. W tym celu włóż go do plastikowego pojemnika i zalej go benzyną. Potrząsaj przez chwilę zamkniętym pojemnikiem, aby benzyna dotarła do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Po wyjęciu łańcucha zostaw go do wyschnięcia. Kiedy będzie już suchy, posmaruj go specjalnym olejem do łańcuchów. Możesz też wpuścić kroplę w każde ogniwo. Po założeniu łańcucha zakręć pedałami, aby olej równomiernie się rozprowadził.

jak przygotowac rower do sezonu

Sprawdzenie hamulców

Niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie hamulców rowerowych. Linki hamulcowe nie mogą być zardzewiałe, a klocki hamulcowe zużyte. Jeśli na klockach nie ma „wycięć”, należy je wymienić. Warto natrzeć linki małą ilością oleju, a następnie wlać kilka kropel w zawiasy hamulców.

Sprawdź przerzutki. Jeśli nie działają prawidłowo, oddaj je do regulacji.

jak przygotowac rower do sezonu

Wszystko zrobione? Czas w drogę!

Po przeglądzie „dwóch kółek” jesteś gotowy na rozpoczęcie sezonu rowerowego! Pamiętaj o tym, aby pierwsze wiosenne trasy nie były zbyt długie i intensywne. Jeżeli szukasz inspiracji na trasy rowerowe w Twojej okolicy, chcesz zdobywać punkty za przejechane kilometry albo podzielić się z innymi swoją trasą – koniecznie zainstaluj aplikację MójRower i ciesz się każdym kręconym kilometrem!

Written by: Patrycja

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading Facebook Comments ...