Dlaczego rower jest świetnym uzupełnieniem treningów?

Jeżeli aktywnie uprawiasz sport niezależnie od dyscypliny to doskonale wiesz, że rutyna treningowa potrafi być demotywująca. Dlatego warto urozmaicać treningi i uzupełniać go innymi formami wysiłku. Doskonałym uzupełnieniem będzie jazda na rowerze.

Rower poprawi Twoją wytrzymałość

Każdy solidny trening wymaga dużego zaangażowania fizycznego i odpowiedniego nastawienia psychicznego. Tylko wtedy jesteśmy w stanie zmaksymalizować efekty poniesionego wysiłku i poświęconego na niego czasu. Nie biorąc tutaj pod uwagę zachowania odpowiedniej diety, która również ma bardzo ważny wpływ na wspomniane efekty (w zasadzie dietę możemy podpiąć w pewnym stopniu pod nastawienie psychiczne). Bardzo ważnym elementem naszego głównego planu treningowego będzie jego uzupełnienie, które może stanowić doskonały element przełamujący rutynę. Zarówno w przypadku treningów siłowych jak i dyscyplin ogólnorozwojowych, bardzo dobrą czynnością uzupełniającą będzie jazda na rowerze. Pomoże ona nam podnieść naszą wytrzymałość.

Jak w najefektywniej podnosić wytrzymałość jeżdżąc na rowerze? Najlepiej znajdując pagórkowaty teren i wielokrotnie powtarzając podjazdy pod górę, jednocześnie spokojnie zjeżdżając z góry. To typowy interwał, który zdecydowanie wzmacnia serce, na dłuższą metę pomagając w utrzymaniu stabilnego tętna przy dużym wysiłku. Pamiętaj jednak, by po osiągnięciu szczytu nie pędzić z maksymalną prędkością na dół – przy tego typu sesjach treningowych równie ważne są fazy odpoczynku pomiędzy kolejnymi podjazdami.

Rower pomaga w trakcie kontuzji

Jazda na rowerze świetnie sprawdza się w sytuacjach, w których doznaliśmy kontuzji, a nie chcemy się stracić ogólnej formy. Nawet jeżeli będzie to kontuzja kolana, rower nie będzie prowadzić do takich przeciążeń, jak większość z innych dyscyplin. Jednoślad bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku problemów z kręgosłupem.

Należy pamiętać by dostosować tryb jazdy tak by nie obciążać kontuzjowanej kończyny oraz odpowiednim ustawieniu poszczególnych parametrów roweru. Przykładowo jeżeli siodełko zostanie ustawione zbyt nisko, odbije się to nie tylko na komforcie jazdy, ale też zniweczy efekt oszczędzania kolan i dodatkowo je obciąży. Stanie się tak z powodu konieczności zbyt mocnego uginania stawy kolanowego. Dodatkowo w przypadku problemów z kolanem należy oszczędnie używać przerzutek, aby ruch nóg (a więc i kolan) był możliwie płynny.

Rower pozwala ćwiczyć kiedy… nie ćwiczysz

Jak to możliwe? Z roweru możesz korzystać, żeby dojechać do pracy, na uczelnię, do szkoły lub zwyczajnie szybko przemieścić się przez miasto. Jako środek lokomocji sprawdza się doskonale, a przecież przy okazji dbasz o kondycję.

Jeżeli posiada się rower dostosowany do warunków pozamiejskich (a więc niekoniecznie „marketowy”, lepiej pochodzący z któregoś z wyspecjalizowanych sklepów rowerowych) można go wykorzystać także do weekendowych wypadów na tereny pozamiejskie. W ten sposób połączysz dbanie o kondycję z przyjemnością związaną z uprawianiem turystyki.

Rower pomaga w poprawie sylwetki

Rower może pomóc Ci w jeszcze jeden sposób. Otóż wiele dyscyplin pomaga w budowaniu siły lub wytrzymałości. Jeżeli jednak zależy Ci na poprawie swojej sylwetki i ogólnej budowy, często pojawia się prosty problem tkanka tłuszczowa zazwyczaj nie ustępuje na tyle szybko, by efekty treningów były widoczne wizualnie. Tymczasem rower pomoże Ci przyspieszyć metabolizm i osiągnąć wymarzone efekty szybciej.

Przy okazji da Ci to tez pretekst do tego, by mimo pracy nad własnym ciałem móc co jakiś czas pozwolić sobie na małe oszustwa żywieniowe – w końcu i tak spalisz nadmierne kalorie.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł: