Jak czyścić rower? Czyszczenie łańcucha, ramy, zębatek, kół

Dziś w poradniku, pokażemy krok po kroku, jak w mniej niż godzinę, dokładnie wyczyścić swój rower. Dzięki temu twój pojazd będzie nie tylko świetnie wyglądał, ale także dłużej służył oraz zwiększy swoją wydajność.

Przed przystąpieniem do poszczególnych czynności musimy zadbać jeszcze o kilka drobnych rzeczy. Pierwsza z nich to odpowiednie ubranie -najlepiej robocze. Kolejna rzecz, to miejsce, gdzie będzie można nieco nabrudzić i oprzeć rower. Dobrze, jeśli w pobliży będzie także dostęp do bieżącej wody. Ostatnia i najważniejsza sprawa – przygotowanie wszystkich potrzebnych materiałów. Jakich? Tego dowiesz się z poniższej listy.

Co przygotować do czyszczenia roweru?

  • Wiadro z ciepłą (ale nie gorącą) wodą
  • Szczoteczka do zębów (stara, nie mamy ;))
  • Szmaty, szczotki, gąbki
  • Sprzęt do czyszczenia łańcucha (dostępny we wszystkich dobrych sklepach) – nie jest niezbędny
  • Łagodny detergent
  • Biodegradacyjny zmywacz
  • Para rękawiczek jednorazowych

Każdy tak na prawdę myje rower na swój sposób. Z naszego doświadczenia i badań, tzw. honowanie, czyli ładzenie i dogładzanie, to jeden z najbardziej efektywnych sposób. Zwykle, aby doprowadzić rower do porządku wystarczy około 45 min. Ale po kolei…

Czyszczenie łańcucha rowerowego

Czysty łańcuch sprawi, że nasza jazda będzie przyjemniejsza i płynniejsza podczas zmiany przerzutek. Niektóre zabrudzenia, mogą spowodować otarcia, ciężkość, a także zepsucie się łańcucha. Co zrobić, aby tego uniknąć?

  • Przerzuć przerzutkę na najniższy bieg i poprzez pedałowanie do tyłu, obmyj go wilgotną szmatką.
  • Zamocz szczoteczkę lub szmatkę w wodzie ze środkiem czyszczącym i oczyść dokładnie każde jedno ogniwo łańcucha.
  • Za pomocą czystej, miękkiej i suchej szmaty przetrzyj raz jeszcze łańcuch, upewniając się, że nie pozostały na nim ślady po zmywaczu.

Czyszczenie zębatek w rowerze

  • Za pomocą szczotki, zeskrob wszelkie zabrudzenia z zębatek. Możesz użyć odrobinę zmywacza.
  • Aby dostać się do błota wciśniętego głęboko między zębatkami, użyj płaskiego śrubokrętu.
  • Przejdź od tyłu roweru i zadbaj o to, by usunąć wszelkie pozostałości.
  • Na zakończenie, każdą szczelinę, przetrzyj suchą szmatką.
  • Nie zapomnij, by to samo uczynić z dolną częścią mechanizmu.

 Czyszczenie przednich zębatek

Wszystko niemal analogicznie do czynności wykonywanych przy tylnym kole. Zaczynamy od ogólnego oczyszczenia wszelkich zabrudzeń za pomocą szczotki.

Kolejny krok, to przetarcie elementów za pomocą szmatki.

Czyszczenie ramy rowerowej

Chwilę uwagi należy poświęcić także naszej ramie roweru. Za pomocą szmatki i ciepłej wody przecieramy ją dokładnie dookoła. Starajmy się nie używać żadnych płynów do naczyń, ponieważ często zawierają one substancje powodujące rdze.

Czyszczenie obręczy rowerowych i szprych, hamulców, pedałów

Przechodzimy już do pozostałych części roweru, takich jak felgi i szprychy. Dzięki ich wyczyszczeniu zapobiegniemy blokowaniu się klocków hamulcowych. Przy okazji można sprawdzić również ich stan zużycia i ocenić, czy nie wymagają wymiany. Na koniec przechodzimy do pedałów. Wszystko czyścimy za pomocą ścierki i ciepłej wody.

 Smarowanie łańcucha rowerowego

Jeśli już wszystkie części są suche, możemy zastosować kilka dodatkowych zabiegów. Zacznijmy od łańcucha. Przesuwając go lekko do tyłu, smarujemy niewielką ilością smaru po jego powierzchni. Następnie pozostawiamy go do czasu wyschnięcia, po czym za pomocą szmatki usuwamy nadmiar.

Smarowanie hamulców w rowerze

Przejdź teraz do kierownicy i naciskając hamulec wciśnij odrobinę smaru do wewnątrz mechanizmu. Jak zawsze po zakończeniu czynności, nadmiar wytrzyj ściereczką.

To samo możesz uczynić z wszystkimi ruchomymi, a przede wszystkim skrzypiącymi częściami. ROWER JEST JUŻ CZYSTY I GOTOWY DO DROGI! ;]

Najczęstsze błędy, dalsze wskazówki i dyskusja

Wiele osób stwierdzi, że dużo łatwiej jest przymocować rower do jakiegoś stojaka i pod dużym ciśnieniem z węża ogrodowego zmyć wszystkie zabrudzenia. Prawda jest jednak taka, że może to doprowadzić do uszkodzenia łożysk. Jeśli więc nie jesteś przekonany co do tego, że spłukanie zabrudzeń pod wysokim ciśnieniem jest lepsze, zastosuj się do powyższych wskazówek.

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

4 komentarze

Grendel

Co do mycia pod ciśnieniem, to wystarczy szmatami porwanymi w paski owinąć ośki tak by zasłonić dostęp do łożysk – wtedy już można myć pod ciśnieniem. Po drugie, ja najpierw spryskuję rower środkiem do mycia silników (uwaga! sprawdzić najpierw czy lakier nie zareaguje, bo może odbarwić!!!). Potem szczotkami do czyszczenia roweru szoruję wszystkie elementy gdzie kurz i piach przylgnęły na tłuszczu. Następnie wężem ogrodowym (nie karcherem) spłukuję cały rower, dodatkowo szczotkami szorując obręcze, szprychy i inne elementy gdzie chemia nie zareagowała wystarczająco mocno. Potem wycieranie pieczołowite (najlepiej w słoneczny dzień, bo większość wody sama odparuje). Wysuszony rower smaruję (zawiesina do łańcucha, olej na elementach ciernych przerzutek, sprężyny przerzutek). Rower jak nowy.

habababa

Ja tam płace 3 zł bratu zeby mi rower wyczyscił ( przywiązuje do tylnej felgi linke i wrzuca do rzeki na 5 min poczeka i wyciaga go i dmucharką, suszy ). Aż błyszczy !

Comments are closed.