Jak kupić rower?

autor: Przemek |

Zakup roweru może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza tym osobom, które nabywają jednoślad po raz pierwszy. Oprócz kwestii estetyki oraz ceny, pod uwagę należy wziąć również osprzęt pojazdu, rodzaj hamulców, amortyzatory i wiele innych ważnych elementów. Czym kierować się podczas poszukiwania roweru i jak go kupić, aby nie żałować?

Wykorzystanie pojazdu

Niektórzy szukają roweru to jazdy po mieście, inni zaś chcieliby mieć jednoślad umożliwiający jazdę po trudniejszym terenie. Przed zakupem warto więc zastanowić się w jakich warunkach pojazd będzie wykorzystywany najczęściej. W większości przypadków jednak wybór ogranicza się do popularnego roweru górskiego, crossowego (do jazdy w parku i poza miastem), miejskiego (jazda w mieście) lub turystycznego (inaczej trekkingowego; przeznaczony jest on do turystyki rowerowej). Należy jednak pamiętać, że jest to podział umowny i nie ma wyraźnych różnic pomiędzy rowerem górskim, a miejskim lub turystycznym. Jeśli nasz jednoślad wyposażymy w dodatkowy sprzęt, z roweru górskiego może szybko stać się pojazdem idealnym na dalsze wyprawy.

Gdzie szukać roweru?

Rower obecnie można kupić nawet w większym supermarkecie. Są one dostępne w atrakcyjnych cenach i wyglądają na całkiem solidne, jednak ich jakość w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy przyjrzeć się materiałom, z jakich wykonane są hamulce lub pedały. Najczęściej jest to plastik, który nie należy do najbardziej trwałych tworzyw. Aby mieć pewność, że rower posłuży nam przez wiele lat i nie zepsuje się w najmniej odpowiednim momencie, zdecydowanie lepiej jest postawić na produkty markowe jak np. https://sklep-bmw.pl/przeglad-czesci/?produkty-hg/BMW/P/80/05. Najwyższej jakości osprzęt oraz solidna i lekka zarazem konstrukcja to gwarancja komfortowego i długiego użytkowania. Chociaż trzeba za taki rower zapłacić więcej, inwestycja się opłaci – niemarkowe rowery często ulegają uszkodzeniom, co generuje kolejne koszty, dlatego też znacznie rozsądniej jest postawić na znaną markę i mieć pewność, że rower nas nie zawiedzie.

Ważne kwestie

Podczas kupowania roweru należy zadbać o wybór odpowiedniego rozmiaru ramy. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie on wygodny w użytkowaniu. Zależnie od tego, na jakiej nawierzchni zamierzamy użytkować jednoślad, należy też wybrać rodzaj opon. Cienkie i z małym bieżnikiem stawiają mały opór toczenia, ale nie sprawdzą się na nierównej drodze czy szutrze, dlatego jest to dobry wybór do jazdy po asfalcie. Gładkie opony z większym bieżnikiem po bokach to propozycja dla osób jeżdżących zarówno po asfalcie, jak i ścieżkach w parku czy lasach, zaś do wycieczek poza miastem najlepsze będą opony terenowe. Istotne ze względów bezpieczeństwa są też hamulce. Należy pamiętać, że większość rowerów podczas zjazdów z górki pozwala bez większego problemu osiągnąć prędkość ok. 40-50km/h, dlatego dobre hamulce są niezbędne – z całą pewnością nie mogą być wykonane z plastiku, za to powinny mieć wysoką skuteczność hamowania.

Written by: Przemek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading Facebook Comments ...