Jazda rowerem w grupie – jak robić to bezpiecznie?

Jazda rowerem daję więcej przyjemności, gdy jedziemy w grupie osób. Nie ma lepszego źródła motywacji oraz możliwości dzielenia się wiedzą z innymi miłośnikami dwóch kółek. Jednak perspektywa jazdy w grupie po raz pierwszy, może wydawać się nieco skomplikowana. Jeśli myślisz, że poznasz za chwilę przepisy prawne, nakazy i zakazy, to jesteś w błędzie. Wystarczy, że przeczytasz kilka naszych wskazówek i rad.

Podczas jazdy w grupie osób należy przede wszystkim ustalić kilka podstawowych rzeczy. Po pierwsze czas i miejsce spotkania, cel jazdy, miejsce w szyku każdej z osób, tempo, które będzie dla wszystkich odpowiednie oraz lidera prowadzącego grupę. Dobrze jeśli wyznaczymy także ewentualne miejsca postoju na uzupełnienie płynów.

Nie spóźnij się!

Podstawą grupowego wypadu jest punktualność. Wiele osób jeżdżących na rowerach ma napięty grafik zajęć, więc chce wykonać wszystko zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Dlatego najlepiej jeśli start wycieczki odbędzie się nie później niż kilka minut po wyznaczonym czasie. Pamiętaj, że w tym momencie pracujesz na swoje zaufanie. Jeśli zawiedziesz, kolejnej propozycji grupowego wyjazdu możesz nie otrzymać. Dobrze jeśli uda ci się dotrzeć na miejsce piętnaście minut przed czasem. Dzięki temu masz czas na przetestowanie sprawności roweru, sprawdzenie ekwipunku, nałożenie kasku jak i ustalenie z grupą wszelkich szczegółów.

Komunikacja

Komunikacja jest kluczem do bezpiecznej jazdy na rowerze w grupie. Drogi są pełne ruchu, dziur, oznaczeń, zaparkowanych aut, przebiegających zwierząt i kręcących się pieszych. W momencie gdy poruszasz się za plecami innych osób, twoja widoczność na wszystko co na drodze jest znacznie ograniczona. Ważne jest aby komunikować resztę grupy o wszelkich tego typu zagrożeniach. Posłużyć do tego może kilka krótkich komend takich jak:

  • Samochód! – gdy auto nadjeżdża zza pleców lub z dużą prędkością na przeciw
  • Samochód z lewej/prawej! – gdy auto wyprzedza grupę lub stoi na poboczu
  • Rowerzysta! – gdy trzeba wyprzedzić wolno jadącego rowerzystę
  • Dziura! – gdy na drodze jest nierówność

Jedź ostrożnie i troskliwie

Rowery podobnie jak samochody są uważane za pojazdy i są zobowiązane do przestrzegania tych samych przepisów ruchu drogowego. Możesz to odczytać jako zapis prawny: twoim obowiązkiem jako rowerzysty jest zapoznania się z prawem. Pamiętaj, że w grupie każde twoje działanie może narazić innych na niebezpieczeństwo. Jesteś więc odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także za innych.

Bądź bezpieczny

Dynamika jazdy w grupie ciągle się zmienia. W zależności od tempa i rodzaju terenu szyk rozciąga się i zwęża jak guma. Przez cały czas musisz być więc bardzo czujny. Jazda w zbyt ciasnym szyku często kończy się kolizjami. A czym może skończy się upadek z roweru, chyba nie trzeba przypominać . Staraj się więc zachować płynną jazdę, nie hamować gwałtownie oraz przewidywać zachowania innych.

W skrócie rzeczy o których powinieneś pamiętać:

  • bądź czujny przez cały czas
  • nie jedź koło obok koła
  • nie patrz wstecz!
  • jedź zrelaksowany, nie panikuj
  • skup się na jeździe do przodu
  • nie hamuj zbyt często, chyba, że jest to konieczne
  • trzymaj się lini szyku, zachowaj odstęp
Bądź przygotowany
 
Zawsze miej przy sobie pompkę oraz podstawowe narzędzia. Dobrym pomysłem będzie także zabranie trochę gotówki oraz telefonu komórkowego – w razie konieczności wezwania pomocy. Pamiętaj, że nie zawsze jest tak, że w momencie gdy złapiesz gumę inni się zatrzymują. Bądź więc przygotowany na samodzielną jazdę. Dobrze jeśli będziesz znał przebieg trasy.
Baw się dobrze!
 
Jazda w grupie to świetna zabawa! Świetna rzecz na odstresowanie się, a także doskonała okazja przemierzenia większych odległości niż podczas samodzielnej jazdy. Jazda w grupie to przede wszystkim jednak obcowanie z innymi miłośnikami dwóch kółek, a także możliwość dzielenia się i wymiany doświadczeniem. Jednak nie przekonasz się dopóki sam nie spróbujesz ;)

Opublikowano:

Autor:


Oceń artykuł:

6 komentarzy

m h

jazda na rowerze po lesie kampinowskim jest fajna ale chciałabym jakiejś odmiany

Robert

To proponuję SKM_ka max 2-3 godziny od domu nieduży koszt nowe miejsca sam tak często robię .dobre kierunki to np;Modlin /Pomiechówek/ Działdowo druga strona Warszawy to kierunek Radom albo jeszcze gdzie indziej np; Sochaczew.Zawsze ztych odległości można wrócić bezpośrednio do domu. Wszystko także zależy jaka jazdę/teren ktoś preferuje.
pozdrawiam ;)

m h

fajny pomysł tylko nie lubię jady szosowej wolę mało uczęszczane drogi

Łukasz - Rowerowe Porady

Plusem samotnej jazdy jest to, że samemu dobiera się tempo jazdy oraz czas przerw. Minusem na pewno jest to, że ma się ciut mniejszą motywację, no i nie da się pojechać przez trochę czasu za kimś by schować się za wiatrem.

Comments are closed.