Najlepsze trasy rowerowe w Chorwacji

autor: Zuza |

Ostatnimi czasy sieci dróg rowerowych na terenie Chorwacji w szybkim tempie zaczęły się rozwijać a wraz z nimi powstało też mnóstwo różnych wydawnictw przeznaczonych dla rowerzystów, dzięki którym w łatwy sposób można wyznaczyć sobie dokładny plan podróży. Również bezpośrednio w drodze jest możliwość kupienia sobie dobrej jakościowo mapy. Najlepiej, aby była ona aktualna, ponieważ w tych starszych może nie być zawartych najnowszych tras rowerowych.

Najpopularniejszymi trasami rowerowymi na terenie Chorwacji są te prowadzące przez Riwierę Makarską. Można tam znaleźć trasy o różnym stopniu trudności. Te łatwiejsze przebiegają wzdłuż malowniczego wybrzeża Adriatyku i nadają się nawet dla początkujących rowerzystów. Natomiast trudniejsze trasy znajdują się na przykład w obrębie masywu górskiego Biokovo.

Planując wycieczkę rowerową warto wziąć pod uwagę nie tylko zwykłe drogi, ale też inne trasy rowerowe, ponieważ ostatnio przybywa ich coraz więcej. Można tam jeździć rekreacyjnie, czyli z całą rodziną a nawet z dziećmi. Wybierając trasę Novaljsko polje będziemy mieli możliwość podziwiania piękna otaczającej nas przyrody. Ta trasa z pewnością nikogo nie zmęczy a jej dodatkowym atutem jest to, że można zjechać na polne ścieżki i nie trzeba się trzymać tylko wyznaczonej trasy. Boczne drogi stanowią większą część całej tej drogi. Jedynie po makadamie, czyli specjalnej nawierzchni można wybrać się na wycieczki trasą Kolan. Z miejscowości o tej nazwie jedzie się w kierunku małego miasta, jakim jest Novalja. Trasa ta nie jest zbyt długa, ale momentami naprawdę wymagająca, dlatego poleca się ją głównie osobom lubiącym większy wysiłek fizyczny. Pomimo wszystko warto wybrać się na przejażdżkę tą trasą, ponieważ można podziwiać tam przepiękne widoki oraz egzotyczne uprawy trzciny cukrowej. W Kolanie można zakupić przepyszne lokalne smakołyki tak jak z resztą w prawie całej Chorwacji. Gospodarstwa mają tu możliwość handlowania wyrobami spożywczymi a owoce takie jak na przykład arbuzy czy figi są tu niezwykłą atrakcją dla wszystkich smakoszy. Bardziej urozmaiconą trasą rowerową ze wzglęgu na nawierznię jest ta prowadząca z małego miasteczka Pag przez Vodice, górę Sv. Vid, plażę Sveti Duh aż do miejscowości Novalja albo Gajac. Ta trasa również jest przeznaczona dla bardziej wytrzymałych rowerzystów. Pomimo wszystko naprawdę warto udać się na wycieczkę tą trasą ze wzgledu na piękne otoczenie. Droga ta po części składa się z polnej ścieżki, ale również z nawierzchni makadam i z odcinków asfaltowych. Po drodze można także zdobyć szczyt Sv. Vid, ale nie jest to konieczne, ponieważ widoki w trakcie pokonywania trasy po prostu zapierają dech w piersiach. Dodatkową atrakcja jest także park ornitologiczny mijany w trakcie pokonywania całej trasy.

Written by: Zuza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading Facebook Comments ...