Nawigacja GPS – przydatny gadżet do jazdy na rowerze po mieście i nie tylko

autor: Mateo |

Coraz więcej rowerzystów docenia zalety korzystania z nawigacji GPS, jest ona przydatna szczególnie na długich trasach i pozwala na łatwą orientację w terenie. Jednak przed kupnem takiego urządzenia warto dowiedzieć się jakie rodzaje nawigacji rowerowych są dostępne na rynku i jakie wymagania powinny spełniać, aby dobrze sprawdzić się w każdych warunkach.

Jakie wymagania musi spełniać nawigacja rowerowa?

Nawigacja GPS, która będzie używana podczas jazdy rowerem, ze względu na wykorzystanie na zewnątrz musi spełniać więcej wymagań niż te używane w samochodach. Każdy kierowca wie, że wybór odpowiedniej nawigacji samochodowej jest trudny, a jak wygląda sprawa w przypadku rowerzystów? Podczas wycieczki może zacząć padać deszcz, a jazda po suchych polnych i leśnych drogach może wzbijać tumany kurzu. Dlatego dobra nawigacja rowerowa, aby sprawdzić się w trasie, powinna być przede wszystkim odporna na zabrudzenia i wodę. Inną ważną kwestią jest odporność na wstrząsy, o które łatwo zarówno w mieście, jak i na pozamiejskich drogach oraz dobrą antenę pozwalająca złapać sygnał. Dodatkowo powinna być ona łatwa w obsłudze, aby można było używać jej podczas jazdy, posiadać wytrzymałą baterię, także dokładne mapy, które są szczególnie przydatne podczas jazdy w terenie.

Rodzaje nawigacji na rower

Najprostszym sposobem na uzyskanie nawigacji rowerowej jest wykorzystanie do tego celu telefonu z wbudowanym nadajnikiem GPS. Większość obecnie produkowanych smartfonów, także tych z dolnej półki, jest wyposażona w taki nadajnik. Aby móc użyć telefonu w ten sposób należy do niego dokupić wodoodporny pokrowiec, który ochroni urządzenie przed wodą i kurzem oraz uchwyt służący do zamontowania na kierownicy roweru. Zaletą takiego rozwiązania jest jego niska cena, większość osób posiada obecnie taki telefon, więc trzeba dokupić tylko pokrowiec i uchwyt. Wadą jest to, że telefon może słabo znosić wstrząsy podczas jazdy, które na kierownicy są najbardziej odczuwalne i szybciej się zużyć. Co jest ważne szczególnie dla posiadaczy drogich modeli smartfonów.

Jeżeli posiadamy nawigację samochodową, możemy ją wykorzystać w podobny sposób, kupując dodatkowe akcesoria. Zaletą wykorzystania urządzeń, które spełniają tylko rolę nawigacji GPS, jest to, że z reguły wyposażone są w mocną antenę, która pozwoli złapać sygnał nawet na bezdrożach. Dodatkowo są one dostosowane do długotrwałej pracy i posiadają pojemne akumulatory, nowoczesne smartfony często szybko się rozładowują w przypadku intensywnego używania. Modele samochodowe posiadają dobre mapy miejskie, ale średnio nadają się do jazdy w terenie, ponieważ ich mapy skupiają się na asfaltowych drogach. Dlatego sprawdzą się głównie u osób jeżdżących po mieście. Istnieją również nawigacje GPS fabrycznie zabezpieczone przed wodą i wstrząsami przeznaczone do używania na zewnątrz. Ich zaletą jest to, że są bardziej odporne niż te z dokupionym pokrowcem, jednak jest to droższe rozwiązanie.

Jeśli jazda rowerem to nasza pasja, to najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna nawigacja rowerowa. Co prawda jest ona mniej uniwersalna niż pozostałe, ale równocześnie jest znacznie lepiej przystosowana do jazdy na rowerze. Charakteryzuje ją ekran ustawiony w pionie, przez co zajmuje mniej miejsca i można łatwo zamontować ją na kierownicy. Poza tym jest najlepiej ze wszystkich wyżej wymienionych możliwości przystosowana do wstrząsów i posiada najdokładniejsze mapy, które często są mapami topograficznymi. Dlatego jest to najlepszy wybór dla jeżdżących na długie wycieczki rowerowe poza miasto.

Written by: Mateo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading Facebook Comments ...