Rower to moje hobby – dlaczego warto ubezpieczyć siebie i swój rower?

autor: Przemek |

Z roku na rok w polskich miastach przybywa ścieżek rowerowych. Wydzielone i dobrze oznaczone trasy dla jednośladów pozwalają rowerzystom przemieszać się szybciej i bezpieczniej.

Rower – nowy styl życia Polaków?

Rower przestaje być wyłącznie rekreacyjną rozrywką po godzinach czy w weekendy, a coraz więcej osób traktuje go jako codzienny środek transportu do pracy, na zakupy, do znajomych. Jazda na rowerze staje się codziennością, bo w wielu przypadkach to wygodniejszy i nierzadko szybszy sposób przemieszczania się po mieście. Różne modele rowerów pozwalają ponadto na swobodny wybór stroju. Na rower typu damka, holenderka czy miejski nie trzeba zakładać wygodnej sportowej odzieży. Dlatego coraz częściej można spotkać na rowerze mężczyzn w marynarkach i kobiety w letnich sukienkach, którzy przemieszczają się swoimi jednośladami do pracy w centrach miast. Jazda na rowerze staje się codziennością, jest modna, wygodna i z pewnością zdrowa.

Trend ten dostrzegły także władze miast, które zdecydowały o utworzeniu sieci rowerów miejskich. Cieszą się one dużym zainteresowaniem mieszkańców, a liczba rowerów przybywających  do stacji w centrum miasta w godzinach porannych jest zdumiewająca i przypomina obrazki z holenderskich ulic. Wystarczy spojrzeć na liczniki ruchu ustawione przy rowerowych ścieżkach, które pokazują jak wiele osób przesiadło się na rower nie okazjonalnie, ale co najmniej sezonowo lub na stałe.

Bez ubezpieczenia ani rusz. Kilka słów o kulturze jazdy…

Istnieje pogląd, że kultura jazdy wśród rowerzystów jest większa od kultury kierowców samochodów. Kto jeździ po mieście zarówno autem, jak i rowerem, ma swoje obserwacje, którzy użytkownicy dróg wykazują większą ostrożność i uprzejmość. Subiektywnie można sądzić, że rowerzyści są wobec siebie bardziej wyrozumiali i jeśli narzekają, to zazwyczaj na sposób jazdy kierowców. Kierowcy nie dość , że trąbią na siebie, to jeszcze wzdychają na widok kolejnego rowerzysty. Niestety w przypadku nawet drobnej kolizji, bez względu na okoliczności zdarzenia, najbardziej cierpią użytkownicy jednośladów.

Według policyjnych statystyk od 2011 r. wzrasta liczba wypadków z udziałem rowerzystów. W 2014 r. użytkownicy dwóch kółek wzięli udział w aż 14 195 wypadkach i kolizjach, a w 2013 r. liczba ta wyniosła 12 772. Te smutne statystyki dowodzą niestety, że wzrost popularności roweru jako środka transportu przekłada się na liczbę przykrych zdarzeń na drogach.

Dlatego poza zachowaniem szczególnej ostrożności podczas jazdy rowerem, dobrej znajomości zasad ruchu drogowego, ograniczonego zaufania do kierowców innych pojazdów warto rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia rowerzysty od następstw nieszczęśliwych wypadków. Istotne jest, aby taka polisa chroniła ubezpieczoną osobę w sytuacji, kiedy sama zostanie poszkodowana, ale także w sytuacji, kiedy wyrządzi szkodę innej osobie lub jej mieniu podczas poruszania się rowerem.

Ubezpieczenie rowerzysty –  polisa na miarę potrzeb

Mimo zachowania największej ostrożności i ograniczonego zaufania do innych kierowców, rowerzystów oraz pieszych pewnych zdarzeń na drodze nie da się uniknąć i przewidzieć. Nagłe hamowanie na rowerze może mieć przykre skutki , nawet jeśli rowerzysta porusza się w kasku chroniącym głowę. Jeszcze gorzej dla rowerzysty kończy się potrącenie przez samochód. Nieprzyjemne w skutkach może być także nagłe wtargnięcie pieszego na ścieżkę rowerową bądź nieostrożne włączenie się do ruchu innego rowerzysty.  W jednej chwili przyjemność z jazdy rowerem zamienia się w długotrwałe leczenie i rehabilitację. Bez względu na to czy rower jest codziennym środkiem transportu, czy jest wykorzystywany podczas urlopu, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla rowerzystów. Oprócz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i śmierci poszkodowanego pokrywa ono także koszty rehabilitacji na terenie Polski, odpowiedzialność cywilną a także assistance i koszty ratownictwa oraz poszukiwań, istotne szczególnie podczas wycieczek w górach. Ubezpieczenie rowerzysty dostępne jest w dwóch wariantach, które różnią się sumą ubezpieczenia od poszczególnych zdarzeń, a dodatkowo wariant Standard Plus (rozszerzony) pokrywa koszty rehabilitacji.

Na jaki okres można zawrzeć ubezpieczenie rowerzysty?

Ubezpieczenie rowerzysty jest bardzo elastyczne pod względem okresu ochrony. Polisę można wykupić na 1-29 dni (idealna opcja na urlop), na 30 dni, 180 dni lub na cały rok. Składka za ubezpieczenie 30-dniowe  wynosi ok. 15 zł za wariant podstawowy, a 20 zł za wariant rozszerzony. W przypadku ubezpieczenia na cały rok z góry, koszt ubezpieczenia jest jeszcze niższy i wynosi niecałe 6 zł miesięcznie.

Jak zawrzeć umowę ubezpieczenia rowerzysty?

Ubezpieczenie rowerzysty można kupić przez Internet na stronie ubezpieczyciela www.tueuropa.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a kalkulator we wniosku ubezpieczeniowym obliczy wysokość składki. Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie warunków ubezpieczenia oraz regulaminów i wykonanie płatności kartą lub przelewem internetowym. Numer polisy zostanie dostarczony mailem lub SMS-em.

Jeśli więc jazda rowerem budzi jakiekolwiek obawy przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, warto rozważyć zakup ubezpieczenia przygotowanego na miarę potrzeb każdego rowerzysty.

Written by: Przemek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading Facebook Comments ...