Szlaki górskie w Słowenii

autor: Zuza |

Słowenia to piękny i bardzo różnorodny kraj. Odnajdą się tu zarówno osoby, które lubią wylegiwać się na plaży, jak i fani trekkingu i górskich widoków. To właśnie w Słowenii znajduje się najstarszy długodystansowy alpejski szlak, który zapoczątkował pieszą turystykę w Alpach.

Słoweński Szlak Górski

Na pomysł połączenia wszystkich pagórkowatych i górskich obszarów Słowenii wpadł profesor Ivan Šumljak. Jego pierwszą ideą było stworzenie szlaku okrężnego, który zaczynałby się i kończyłby w Mariborze. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu specjalnie powołanej w tym celu komisji i już w 1953 roku otwarta została trasa, która liczyła aż 80 punktów kontrolnych. Obecnie, Słoweński Szlak Górski posiada 75 takich punktów, a jego długość wynosi 599 kilometrów. Przejście całego szlaku zajmuje 243 godziny.

Pohorje

Pohorje to część Południowych Alp Wapiennych. Jak na alpejskie standardy łańcuch ten jest wyjątkowo niski. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Črni Vrh, który wznosi się na wysokość 1543 m n.p.m.

Alpy Kamnickie

Alpy Kamnickie wyróżniają się bardzo stromymi i ostrymi północnymi zboczami i łagodniejszymi południowymi wejściami. Wędrując po szlakach, musimy przygotować się na liczne mocno eksponowane fragmenty. Nie wiążą się one jednak z dużymi trudnościami technicznymi. Najwyższym szczytem Alp Kamnickich jest Grintovec (2258 m n.p.m.).

Karawanki

Jedno z najdłuższych pasm górskich w Europie. Ciągnie się na długości 120 km. Znajdujące się tu szlaki nie należą do trudnych, ale musimy być przygotowani na eksponowane i przepaściste miejsca. Najwyższym szczytem Karawanek jest Hochstuhl/Stol (2236 m n.p.m.).

Alpy Julijskie

W Alpach Julijskich znajdziemy najwyższe szczyty w Słowenii. To właśnie tutaj ulokowany jest Triglavski Park Narodowy, w którego centrum znajduje się Triglav, najwyższa góra Słowenii, wznosząca się na wysokość 2864 m n.p.m. Na szczyt prowadzi kilka szlaków o różnym poziomie trudności. Na terenie Alp Julijskich zlokalizowane jest również jezioro Bled, będące wizytówką kraju, olbrzymia jaskinia – Postojna oraz Planica, którą powinni kojarzyć wszyscy fani skoków narciarskich.

Wybierając się na wyprawę w Alpy Julijskie, obowiązkowo musimy wziąć ze sobą zapasy wody. Ze względu na to, że są to góry wapienne, nie spotkamy na ich terenie żadnych strumieni czy potoków.

Oznaczenia szlaków górskich w Słowenii

Nawigacja po górskich szlakach Słowenii nie jest wcale taka łatwa, bo choć są bardzo dobrze oznaczone, to… wszystkie mają kolor czerwony. Posiadanie dobrej mapy jest więc koniecznością, jeśli nie chcemy się zgubić. Trasy górskie w Słowenii są  mocno eksponowane (szczególnie te w Alpach Julijskich), dlatego też konieczne jest wcześniejsze przyzwyczajenie się do stromizn i przepaści.

Written by: Zuza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Loading Facebook Comments ...